Keten Kumaş Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Keten kumaştan giysiler

Keten kumaştan giysiler

KETEN KUMAŞ NASIL TEMİZLENİR?

Keten, özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez kumaşlarından biridir. Dayanıklı, hava geçiren ince yapılı yapısı ve şık duruşu ile kıyafetlerden ayakkabılara hatta ev dekorasyonuna kadar birçok yerde kullanılır. Keten kumaş, şık ve kullanışlı olsa da hava geçirmesini sağlayan gözenekli yapısı lekelerin kumaşa kolayca yerleşmesine neden olur. Tam da bu nedenle temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Keten kumaş temizliği

Keten kumaş lekesine müdahale ederken çamaşır suyu ya da ağır kimyasallar içeren leke çıkarıcıları kesinlikle kullanmamanız gerekir. Söz konusu keten olduğunda kullanabileceğiniz en iyi leke çıkarıcı yöntem ılık su ile yıkamaktır. Sabun yardımı ile lekelenen keten kumaşı elinizde yavaşça çitileyerek temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken, kumaşa zarar vermemeniz açısından, deterjanı olabildiğince az kullanmanız ve yumuşak hareketlerle çitilemeniz oldukça önemlidir.

Keten gömleğinizin ya da bluzunuzun üzerindeki ufak bir lekeyi çıkarmak için sıcak su ve sabuna güvenmeniz yeterli olacaktır. Ancak ebat büyüdükçe temizleme işlemi zorlaşabilir. Keten masa örtüsündeki lekelere çare arıyor ya da keten pantolon lekeleri nasıl çıkar sorusuyla boğuşuyorsanız, elde yıkamak yerine makinede yıkamayı tercih etmeniz gerekir.

Keten kumaşlı kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, makineye yalnızca aynı kumaştan kıyafetlerinizi atmanız gerekir. Ayrıca makinede yıkarken, elde yıkamanın aksine soğuk suyu tercih etmelisiniz ve fazla deterjan kullanmamalısınız. Keten kumaş söz konusu olduğunda yumuşatıcılara da dikkat etmekte fayda var. Yumuşatıcılar, özellikle koyu renkli keten kumaşların üzerinde iz bırakabilir.

Söz konusu keten kumaş olduğunda yıkama sonrası uygulamalarda da dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Örneğin kurutma makineleri ketene zarar verebilir. Dolayısıyla asarak kurutmayı tercih etmelisiniz. Aynı şekilde ütü yaparken de ayarlara dikkat etmekte fayda var.

Keten koltuk nasıl temizlenir?

Keten kumaşın şıklığı çok uzun zamandır yalnızca giysilerimizde değil, ev eşyalarında ve dekorasyon ürünlerinde de kendini göstermektedir. Özellikle de keten koltuk takımları, bu kumaşın kendini en iyi gösterdiği objelerden biri olarak evlerimize girer. Bu takımlar oldukça şık olsa da her koltuk takımı gibi kolay kirlenir. Dahası keten koltuk temizliği diğer türden kumaşlara göre biraz daha zorlu gelebilir.

Ancak durum sandığınız kadar kötü değildir. Hatta keten koltuğun pek çok da avantajı vardır. Örneğin keten kumaş toz tutmaz. Dolayısıyla birikmiş tozlardan oluşan lekeler keten koltuklarda görünmez. Öte yandan dikkatsiz kullanımdan oluşan lekeler de keten kumaşlarda kendini daha çok belli eder. Bu gibi lekelerle baş ederken en etkili leke çıkarıcı yöntem Arap sabunu kullanmak olacaktır. Sıvı ya da katı Arap sabunu ile köpürttüğünüz su ile direkt olarak lekeli bölgeye müdahale edebilirsiniz. Leke çıktıktan sonra koltuğunuzu bu sefer temiz ve ıslak bir bezle bir kere daha silmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede Arap sabunun koltuklarınızda iz bırakmasına engel olabilirsiniz.

Keten koltuğunuzdaki lekeleri temizlerken beyaz sabun da kullanabilirsiniz. Etkili olduğu kadar doğal da olan beyaz sabunu, tıpkı Arap sabunu gibi uygulayabilir; çok sıcak olmayan bir suda beyaz sabunu köpürtüp bir bez yardımı ile koltuğunuzu temizleyebilirsiniz. Kullanacağınız sabun hangisi olursa olsun, keten koltuğunuzu bastırarak silmek kumaşa zarar verebilir. Dolayısıyla koltuğunuzu fazla güç kullanmadan, yumuşak hareketlerle silmeniz oldukça önemlidir. Eğer leke tek seferde çıkmadıysa, güç kullanmak yerine aynı işlemi birkaç kere tekrarlamayı deneyin. Lekenin yavaş da olsa çıktığını göreceksiniz.