Kot Kumaş Türleri - Vanish

Kot pantolon

Kot pantolon

KOT KUMAŞ TÜRLERİ NELERDİR?

San Francisco’da yaşayan tüccar Levi Strauss, petrol ve maden işçileri için daha dayanıklı kumaştan yapılmış pantolonlar yaratmak istiyordu. Çünkü ağır şartlar altında çalışan bu işçilerin pantolonları birkaç giyimden sonra kullanılmaz hale geliyordu. İşçilerin yaptıkları işe uygun ve daha dayanıklı bir pantolon üretme isteği sonucunda Strauss, 1873 yılında mavi renkli, pamuklu ve oldukça dayanıklı denim kumaş ile ilk pantolonunu üretti. Orijinal adı ile “blue jean”, denim denilen bu kumaştan yapılmıştı. 

Kot kumaşı ve özellikleri

Günümüzde gencinden yaşlısına herkesin gardırobunda en az bir tane denim kumaşlı giysi bulmak mümkün. Bu dayanıklı ve rahat kumaşın orijinal adı aslında denim. Günümüzde denim yerine kullandığımız kot kelimesini ise, bu pantolonları Türkiye’de ilk defa üreten Muhteşem Kot’un soyadına borçluyuz.

Orijinal kot kumaşı genellikle yüzde 100 pamukludur. Kotu diğer pamuklu kumaşlardan ayıran özelliği ise, gözle de görülebilen çapraz şeritli dokumasıdır. Kot kumaşını bu kadar dayanıklı yapan da bu özgün dokuma işlemidir. Kotun çapraz şeritli dokumasını oluşturan ipliklerin farklı renkli oluşu, denim kumaşının dokusunu rahatlıkla görebilmenizi sağlar. Klasik manada bir kot kumaşında iplikler mavi, atkı iplikler ise beyazdır.

Kot çeşitleri

İlk örneğinin bir yansıması olarak hala giydiğimiz orijinal kot, çıkış amacını destekler şekilde sağlam ve dayanıklı dokuması ile yüzde 100 pamuklu bir kumaştan üretilmiştir. Diğer bütün kot çeşitleri bu orijinal kot kumaşından tedarik edilir.

Zaman içinde kotun çok çeşitli türleri üretilmiştir. En çok kullanılan kot çeşitlerinden biri, ham kottur. Bu kotların yapıldığı iplikler boyandıktan sonra yıkanmazlar. Dikiş işleminden önce kumaş yıkanmadığından, ham kot ile yapılan giysiler daha geç solar, dolayısıyla daha geç eskir.

Sert olan kot kumaşını esnetmek amacı ile spandeks ve likra gibi esnek liflerin kullanımı ile streç kotlar son yıllarda en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir. Kumaşın ezilmiş ve buruşmuş gibi gözükmesini sağlayacak şekilde dokunan ve boyanan ezilmiş kotlar, kumaşı klor ile ıslatıp ponza taşı ile yıkayarak özel olarak üretilen mermer kot kumaşı ya da likra kumaşı ile elde edilen oldukça esnek bubblegum kot kumaşları günümüzde sıklıkla tercih edilen denim çeşitlerinden sadece birkaçıdır. 

Kottan leke nasıl çıkar?

Dünyanın en çok tercih edilen ve en çok giyilen kumaşı olan kotun zamanla çeşitlenen ürünlerini günümüzde her yerde giymek mümkün. Sinemaya, konsere, okula ve hatta işe bile giyebildiğimiz kotlar, haliyle her türlü kir ve leke ile karşılaşabiliyor. Siz de kottan yağ lekesi nasıl çıkar ya da kottan mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi sorularla boğuşuyorsanız, en etkili çözümü Vanish Oxi Action sunuyor.

Öncelikle kot kıyafetler uzun süre kullanıldığından yıkama işlemi sırasında rengini soldurmamaya özen göstermeli ve yüksek sıcaklıklardan uzak durmalısınız. Bu noktada Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’yı kullanarak düşük sıcaklıklarda dahi kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Leke çıkarıcı özelliğinin yanı sıra bu ürün içeriğinde klor bulundurmadığı için kot pantolonlarınızda herhangi bir solmaya neden olmaz. Kullanımı ise oldukça pratik:

  • Lekenin üzerini örtecek kadar Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı dökün.
  • Oksijen moleküllerinin lekeye hücum edebilmesi için 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Kullandığınız çamaşır deterjanına ek olarak makinenizin deterjan gözüne bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı dökerek yıkama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer tercihinizi Vanish Oxi Action Gold Pembe Toz’dan yana kullanacaksanız, ölçeğin dörtte biri kadar tozun üzerine dolacak şekilde su ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine yedirin. Birkaç dakika beklettikten sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulaması zahmetsiz olduğu kadar kesin çözüm garantili olan  ve söz konusu kottaki lekeler olduğunda kullanabileceğiniz en iyi leke çıkarıcı olan bu iki ürünü de kullanmadan önce kullanım talimatlarını detaylıca okumalısınız.