Kot Kumaş Türleri - Vanish

Kot pantolon

Kot pantolon

Kot kumaşı, özellikle jean’ler, birçok şekle, ölçüye ve aynı zamanda türe sahip olabilirler. Modacılar için bu hiçbir zaman yeni bir haber olmadı ve tasarımlarında kot kumaşlarına bolca yer verdiler. Siz de kot kumaşının pek çok türünü deneyerek kendi stilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Böylece hem yeni övgüleri kendinizde toplar hem de moda severler ile eğlenirsiniz. İster streç olsun, ister taşlanmış ya da işlenmemiş, farklı kot kumaşı türlerinin en azından görünüş açısından farklı özellikleri vardır. Farklı türdeki kot kumaşlarında biraz detayına inersek kot kumaşın bakımını ve hatta lekelerin nasıl çıkarılabileceği hakkında fikir edinebiliriz.

Stil

Kot taytlardan kot tulumlara kadar, kot kumaşı farklı biçimlerdeki kıyafetlerle giyilebilir. Bu kot kıyafetler herkesin gardrobunda bir klasik olarak bulunmaktadır. Çünkü jean pantolonlar; basit düz kesim, boot kesim hatta dar kesime kadar her şekilde ikonik kıyafetlerdir. Hatta şu an bir tanesini giyiyor olmanız bir tesadüf olamaz!

İşlenmemiş Kot Kumaşı

İşlenmemiş kot kumaşının adı yıkanmamış olmasından gelir. Bu kot kumaşı türü, tasarlanırken boyanır bu yüzden yıkanmaz. Bunun anlamı, birçok kişinin sevdiği gibi rengin zaman içinde yavaş yavaş solması demektir. Bu tür kot kıyafetlerdeki renk solmaları, dizler gibi daha çok yıpranan yerlerde görülür.

Yıkanmış Kot Kumaşı

Birçok kot pantolon yıkanmıştır. Bu, kot pantolonları daha yumuşak yapar fakat ilk kez giyseniz bile yıpranmış bir görünümü olur. Bu görüntü salaş bir forma öncülük eder.

Enine Kot Kumaşı

Bu kot kumaşı nadir bir türdür. Bu kumaş türü, sürekli enine devam eden bir iplikten yapılır. İşlenme sürecinde sıkı bir biçimde dokunur, kumaş olarak giyilmesi zordur çünkü sert ve kalındır ancak form olarak yine de tasarımcılar tarafından tercih edilir.

Streç Kot Kumaşı

Streç kot kumaşı yalnızca pamuk değil fakat aynı zamanda elastik özelliği ile esnekliğe imkan verir. Fakat siz yine de bu kumaşı fazla esnetmeyin yoksa uzun süre kullanamazsınız!

Kot Kumaşı Lekeleri

Birçok farklı kot kumaşı türü ve dokusu olduğunu gördük. Hepsinin iplikleri dokuması enine mi boyuna mı oldukları farklı, bunların her birindeki leke ile baş etmek farklı bir yöntem gerektirir gibi düşünebilirsiniz. Ancak çıkmayacağını düşündüğünüz yağ lekesi ya da kahve lekesi gibi birçok leke kıyafetlerinizin üzerinde Vanish ile çıkarmak çok kolaydır. Genellikle lekenin türüne göre farklı temizlik ürünü kullanmak gerekir. Fakat birçok lekede etkin olan tek temizlik ürünü Vanish Gold Oxi Action Toz’dur.

Leke çıkarma amacıyla ön işleme tabi tutulan kot kumaşı için; çeyrek ölçü Vanish Oxi Action Toz ile ¾ ölçü suyu karıştırın. Her zaman yaptığınız gibi lekenin üzerine karışımı uygulayın. Daha sonra ölçü kabının alt tarafıyla lekenin üzerini ovun. Beş dakika beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

Genel yıkamalar için, çamaşır makinenize her yıkamada bir ölçü Vanish Oxi Action Toz ekleyin ve harika leke çıkarıcı sonuçları görün!