Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme nasıl yapılır

Kuru temizleme nasıl yapılır

Yıkamak ve temizlemek dendiğinde aklınıza öncelikli olarak su geliyorsa yalnız değilsiniz. Hele ki kıyafetler söz konusu olduğunda... Çünkü suda çözünme, kıyafetlerin temizliğinde kullanılan en eski yöntemlerden biri. Ancak suyun çıkarmakta güçlük çektiği lekeler, dahası yüzeyine tutunamadığı kumaş türleri de mevcut.

İşte bu noktada devreye kuru temizleme yöntemi giriyor. Peki kuru temizleme nasıl yapılıyor ve zorlu lekeleri nasıl çıkarıyor?

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme, lekelerin su kullanılmadan kimyasal çözeltiler yardımıyla giderildiği bir temizlik prosedürünü temsil ediyor. Bu özelliğiyle su tasarrufu ve kumaşların daha uzun ömürlü olması gibi avantajları beraberinde getiriyor.

Kuru temizleme işlemi gerçekleştirilirken belli başlı adımlar takip ediliyor:

  • İnceleme: Temizlik öncesi inceleme aşamasında yırtık veya eksik düğme gibi deformasyonlar incelenerek müşteriye bildiriliyor.
  • Etiketleme: Benzer kumaşa ve lekelere sahip giysiler bir arada temizlendiği için etiketleme işlemi yapılarak karışmaları önleniyor.
  • Ön işlem: Ön işlem evde uygulanan leke çıkarma uygulamalarına benzer şekilde gerçekleştiriliyor. Giysiler makineye atılmadan önce lekelere doğrudan uygulanan kimyasal çözücüler, inatçı kirlerin gevşemesini sağlıyor.
  • Kuru temizleme: Kirli giysiler makinenin tamburuna yüklenerek petrol bazlı çözücüler yardımıyla susuz bir şekilde temizleniyor. Giysiler solüsyon içinde hafifçe çalkalanıyor ve böylece lekelerin gevşemesi sağlanıyor. Yıkamanın ardından kirleri hapseden çözücü madde süzülerek boşaltılıyor ve geri dönüşüme gönderiliyor.

Giysilerde kalan son kir kalıntılarını temizlemek için ise taze bir çözücü ile durulama işlemi gerçekleştiriliyor.

  • Lekelenme sonrası: Kuru temizleme işlemi yağ bazlı lekelerde iyi sonuç verse de bazı inatçı lekeler varlığını sürdürebiliyor. Tanen lekesi veya boya birikintisi gibi kirler için temizlik sonrası leke çıkarma uygulaması yapılıyor. Profesyonel ekipman ve kimyasallarla buhar, su, hava veya vakum gibi teknikler kullanılarak inatçı lekeler giderilmeye çalışılıyor.
  • Son işlem: Temizliğin son aşaması kıyafetlerin giyime hazır hale getirilmesini içeriyor. Bu süreçte kırışıklıkların ütü yardımıyla giderilmesi veya kopan düğmelerin onarımı gibi uygulamalar yer alıyor. Giysiler müşteriye teslim edilmeden önce katlanarak paketleme işlemi yapılıyor.

Kuru temizlemenin avantajları Vanish Kosla MultiPower ile evinizde!

Vanish Kosla MultiPower kullanım şekli ve sunduğu ayrıcalıklar birçok yönden kuru temizlemeyle benzerlik gösteriyor. Bildiğiniz gibi ön işlem zorlu lekelerin çıkarılmasında en önemli uygulamalardan biri. Kuru temizlemede de sıkça kullanılan bu metodu Vanish Kosla MultiPower ile evinizde deneyebilirsiniz.

Çıkmayan lekeler için makineyi defalarca çalıştırmak istemiyorsanız ön işlem yaparak Vanish Kosla MultiPower’ın güçlü formülünden yararlanabilirsiniz. Ön işlem uygulamasında yapmanız gerekenler ise oldukça basit:

  • 2 ml Vanish Kosla Multipower’ı doğrudan lekenin üzerine uygulayın.
  • Ölçek kabının arkasını leke üzerinde hafifçe gezdirerek Vanish Kosla Multipower’ı lekeye iyice yedirin.
  • Ürünü lekenin üzerinde 10 dakikadan fazla bekletmeyin.
  • Vanish Kosla MultiPower’ı makinedeki deterjanın üzerine ekleyerek normal yıkama işlemine devam edin.

Vanish Kosla MultiPower’ın avantajları bununla sınırlı değil. Her yıkamada deterjanla birlikte kullanarak giysilerinizin ilk günkü rengini korumanızı ve kötü kokuları maskelemeden tamamen yok etmenizi sağlıyor. Üstelik renklerin karışmasını önleyen teknolojisi sayesinde çamaşırları renklerine göre ayırma derdine de son. Böylece makineyi tam kapasiteyle çalıştırarak su, enerji ve zaman tasarrufunu aynı anda yapmanıza olanak tanıyor.

Söz konusu tasarruf olunca giysi maliyetlerini de göz ardı etmemekte fayda var. Çünkü kumaşların sürekli olarak sıcak suya maruz kalması yıpranmalarını kaçınılmaz hale getiriyor. Bu ek masraftan kaçınmak için Vanish Kosla MultiPower’ın soğuk suda dahi leke çıkarabilen özelliğinden faydalanabilir, sevdiğiniz giysileri uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ürünü kullanmadan önce etiket üzerindeki kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. Yün, ipek veya deri üzerinde uygulamamaya dikkat edin.