Bir mağazaya girdiniz ve çok beğendiğiniz bir kıyafeti aldınız. Çok mutlusunuz, ta ki ilk yıkamaya kadar... Severek aldığınız kıyafetiniz makinedeki ilk yıkamadan sonra küçülmüş. Peki ama neden? Kıyafet neden çeker ya da en çok hangi kumaşlar çeker tarzı soruların kafanızı karıştırdığını biliyoruz. Sorularınızın cevabı yazımızda gizli. Gelin kıyafetler neden çeker sorularına cevap ararken bir de çeken kıyafetler nasıl düzelir konusuna göz atalım.

Kıyafet neden çeker

Hangi kumaşlar çeker, konusuna geçmeden önce neden çektiklerine dair ön bilgilendirme yapmakta fayda var. Kıyafetleriniz kumaştan dolayı ya da yanlış yıkamadan dolayı çekip daralabilir.

Çamaşırları yüksek ısıda yıkadığınız ya da yüksek ısıda kuruttuğunuz takdirde makineden çıkan kıyafetlerinizin çektiğine şahit olabilir ve hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu arada kıyafetlerinizi uzun süre ıslak ya da nemli bırakmaktan da kaçınmanızı öneririz.

Kıyafetin çekmesine sebep olan diğer etmenlere geleceksek olursak; kumaştaki liflerin türü, dokuma ya da üretim teknikleri kıyafetlerin yıkandıktan sonra ne kadar iyi performans gösterdiklerini belirleyen faktörler arasında yer alır. İşin özü ise şu; kıyafetlerinizi yıkarken yıkama kurallarına ne kadar uysanız bile kıyafetleriniz yine de küçülebilir.

Hangi kumaşlar yıkanınca çeker

Hangi kumaşlar yıkanınca çeker sorusunun yanıtları ışığında çekme olasılığı olan kıyafetlere çözüm üretebilirsiniz. En sevilen giysiler küçülünce herkesin korkulu rüyası başlıyor. Akıllara da hangi kumaşlar yıkanınca çeker sorusu geliyor. Her giysi farklı kumaştan yapılır. Dolayısıyla her giysi lifi yıkamadan sonra farklı tepki verir.

Gelelim hangi kumaşlar yıkanınca çeker, sorusuna! Yün, bambu ve pamuk gibi doğal lifler daha esnek olurlar. Yine de gevşek kumaş örgülerinin sıkı dokumalara göre fazla esnemesi sizi yanıltmasın. Neden mi? Gevşek kumaşlar, sıkı dokuma kumaşlara oranla ısıya, suya ya da çalkalanmaya maruz kaldığında daha fazla sıkılaşır ve küçülür. Çekmesi muhtemel olan kumaşlardan biri de ipek! Her ne kadar lüks bir kumaş olsa da oldukça hassas olan ipek kumaşlar doğru yapılmayan yıkama sonucu çekebilir ve zarar görebilir. Keten ise keten bitkisinin liflerinden yapıldığı için doğal kumaşlar arasında yerini alır. Tabii kumaş doğal olunca üzerine ısı uygulandığı takdirde küçülmesi kaçınılmaz olabilir.

Pamuklu Kumaş Çeker Mi?

Makineden ya da kurutucudan çıkardığınız en sevdiğiniz giysinizin küçüldüğünü düşünün. Düşüncesi bile tüyler ürpertici değil mi? Peki, pamuklu kumaş çeker mi? Giysinizin kumaşı pamuktansa çok daha dikkatli olmanızda fayda var.

Pamuklu kumaşların düşmanı ısıdır. Fakat yine de sadece su sıcaklığını ya da kurutucu sıcaklığını düşürerek küçülmeyi engelleyemezsiniz. Çalkalamada pamuklu kumaşların çekmesine sebep olan faktörlerin başında gelir. Bu durumda pamuklu kumaş çeker mi sorusuna cevabımız evet oluyor. Giysi yapım sırasında pamuk liflerinde ve kumaşlarında istenilen gerginliği yaratmak için kullanılan cihaz kumaşın küçülmesine sebep olur. Bundan dolayı pamuklu kumaşlar denilince çamaşır makinesini, kurutucuyu, buharı bir kenara bırakmanız gerekebilir. Hatta güneş ışığından gelen ısı bile pamuklu kumaşların çekmesine sebep olabilir.

Yünlü Kumaşlar Çeker Mi?

Pamuklu kumaş çeker mi sorusuna verdiğimiz yanıtın aynısını veriyoruz. Ne yazık ki, evet. Yünlü kumaşlar da pamuklu kumaşlar gibi doğal kumaş olduğu için çeker. Ne kadar dayanıklı bir kumaş olsa da ılık suda çekmeye yatkındırlar.

Peki, kıyafetin çekmemesi için ne yapmalı? Üzülmenize gerek yok, çözüm var! Doğru yıkama programları ile birlikte doğru deterjanları kullandığınız takdirde kıyafetlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun için öncelikle kıyafetinizin kumaşı ne olursa olsun daima bakım talimatlarına bakın.

Çekmeyi engellemenin en iyi yolu elde yıkamak, soğuk su kullanmak veya çamaşır makinenin en hassas döngüsünde yıkamaktır. Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici'yi ısının dost olmadığı kumaşlarda kullanabilirsiniz. Soğuk suda bile lekeleri çıkarmada güçlü etkileri olan Vanish sıvı ve toz ürünleri, kıyafetlerinizdeki renk canlılığını korur. Kıyafetlerdeki çekmeyi önler.

Önerilen

Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici

VANISH Kosla MULTIPOWER Deterjan Güçlendirici

Genel Tavsiyeler

  • Ürün kullanımı ve tavsiyesi için lütfen ambalaja bakın.
  • ÇOCUKLARDAN VE HAYVANLARDAN UZAK TUTUN.
  • Ürünü sadece orijinal ambalajında saklayınız ve daima kapağı kapatınız.
  • Ürünü doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
  • Ürünü lekeye doğrudan uyguladığınızda, renklerin dayanıklılığını kumaşın görünmeyen bir yerinde önceden deneyerek kontrol edin.
  • En iyi sonuçlar için işlemin bazı kısımlarını tekrarlamak gerekebilir.