RENKLİLER KAÇ DERECEDE YIKANIR?

Renkliler kaç derecede yıkanır

Renkliler kaç derecede yıkanır

Renkli kıyafetler her mevsime ve her kombine uyum sağlayabilen sayısız seçenekler sunduğundan herkes tarafından sevilerek tercih ediliyor. Ancak söz konusu renklilerin bakımı olunca yürekleri hafif bir korku kaplıyor.

Solma endişesiyle renklileri makineye atma korkusuna sonsuza dek elveda demek istiyorsanız bu rehber sizin için!

Vanish Kosla MultiPower soğuk suda bile etkili!

Yeni aldığınız kıyafetlerin rengi daha ilk yıkamadan soluyorsa kulübe hoş geldiniz. Hemen herkesin başına gelen bu durum lekelerin yalnızca sıcak suda çıkabileceği inancından ve tabii kullanılan temizlik malzemelerinin kalitesinden kaynaklanıyor.

En sevdiğiniz renkliler solmadan yıkansın, yıkanırken de lekelerden eser kalmasın istiyorsanız, Vanish Kosla MultiPower'ın gücünü es geçmeyin.

Çamaşırları yıkarken soğuk ve sıcak su arasında seçim yapmanın zorluğunu ortadan kaldıran Vanish Kosla MultiPower, her ikisinin avantajlarını bir arada sunuyor. En zorlu lekeleri soğuk suda dahi çıkarabilen üstün formülü sayesinde renklilerin ilk günkü canlılığını korumasına yardımcı oluyor.

Sıcak su; yağ, gres ve protein bazlı gıda lekelerinin çözülmesinde etkili bir performans gösterse de beraberinde bazı dezavantajlar getiriyor:

  • Parlak renklerin solmasına ve ilk yıkamada çözünen boya maddelerinin diğer kumaşlara bulaşmasına yol açıyor.
  • İpek, yün ve sentetik kumaşların yapısına zarar vererek kıyafetlerin sarkmasına ve küçülmesine sebep oluyor.
  • Ek ısıtma süresiyle daha uzun döngülere yol açarak elektrik ve su tüketimini artırıyor.

Renklilerinizin soğuk suda yıkanarak daha canlı ve daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, her yıkamada deterjan güçlendirici Vanish Kosla MultiPower’ı güvenle kullanabilirsiniz. Ön işlem ve suya bastırma gibi çamaşır yıkama tekniklerinde de uygulayabileceğiniz bu formül sayesinde renklileri ayırmak zorunda kalmadan tek makinede de yıkayabilirsiniz.

Vanish Kosla MultiPower’ı kullanmadan önce ürün etiketi üzerinde bulunan talimatları uyguladığınızdan emin olun. Yün, ipek ve deri üzerinde kullanmayın.

Renkli çamaşır temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Kıyafetlerin %75’i polyester, naylon ve akrilik gibi sentetik malzemelerden üretildiği için temizlik sırasında su sıcaklığı kadar kumaşın türünü de dikkate almak gerekiyor. Çünkü dayanıksız kumaşlardan üretilen giysilerin rengi birkaç yıkamadan sonra solarak canlılığını kaybedebiliyor. Bu sebeple yıkama işlemine geçmeden önce kıyafetin etiketinde yer alan yıkama talimatlarını dikkate almakta fayda var.

Renkliler kaç derecede hangi programda yıkanır diye merak ediyorsanız, cevabın kumaşın türüne göre değişiklik göstereceğini bilmeniz gerekiyor. Daha da önemlisi her kumaşın makinede yıkanmaya uygun olmadığını unutmamakta fayda var. Örneğin, hassas yapıya sahip ipek ve yünlü kumaşların temizliğinde elde yıkama veya kuru temizleme en yaygın yöntemlerin başında geliyor. Özetle yıkama sıcaklığını çamaşırların rengine göre değil, kumaşın türüne göre belirlemek gerekiyor.

Hangi kıyafetlerin soğuk suda hangilerinin sıcak suda yıkanması gerektiğini merak ediyorsanız bununla ilgili genel bir çerçeve çizmek mümkün. Soğuk suda çamaşır yıkamak asetat, akrilik, bluz, gömlek, eşofman, yün ve ipek gibi kumaşların temizliğinde en etkili sonucu sunuyor. Sıcak suda yıkamaya uygun türler arasında ise pamuk, viskoz, havlu, iç çamaşırı ve sentetik-yün karışımı gibi kumaşlar yer alıyor.

Ancak burada da bazı detayları göz ardı etmemek gerekiyor. Örneğin dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen pamuk, sıcak suda yıkandığında lifli dokular gerilebiliyor ve kıyafetler küçülebiliyor. Öte yandan kirlenen kumaşlarınız sıcak suda yıkanmaya uygun olsa bile etkili bir sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü kan ve ter gibi lekeler sıcak suda kumaşın derinliklerine nüfuz etme eğiliminde oluyor.

Kot ve keten gibi kıyafetlerin sıcak suda yıkanması ise kırışıklığın artmasına ve buna bağlı olarak ekstra ütüleme maliyetine sebep olabiliyor.