Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Gündelik yaşantımızda okulda, ofiste ya da evde kullandığımız yapıştırıcılar bazen kıyafetlerimize ya da halılara damlayarak birer kabusa dönüşebilir. Hızlı kuruyan ve bir anda kumaşa nüfuz eden yapıştırıcılar temizlenmesi zor lekeler olduğu için kumaş yüzeylerinde kalıcı hasarlara da yol açabilir. Leke çıkarıcı ile müdahale etmek ise bu tür lekeler üzerinde pek işe yaramaz. Yine de panik yapmayın, yapıştırıcı lekesinden minimum hasarla çıkmak mümkün.

Yapıştırıcı lekesinden kurtulma yöntemleri

En iyi leke çıkarıcı formüllerin bile işe yaramadığı yapıştırıcı lekesini çıkarmak için kolları sıvadığınızda öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta nasıl bir yapıştırıcı lekesiyle karşı karşıya kaldığınız. Çünkü yapıştırıcının türü ve içeriğine göre farklı metotlar kullanılabilir.

Evlerimizde ya da ofislerde en çok kullandığımız uhu yapıştırıcı ile başlayalım. Pantolon, etek gibi çeşitli kıyafetlere damlayan uhu lekesinden kurtulmak için aklınızda tutmanız gereken ilk şey lekeye acele müdahale etmektense lekenin kurumasını beklemek olmalı. Ardından kumaştaki kalıntıyı sert bir cisimle kazıyarak sökebilirsiniz. Örneğin kumaşın yüzeyinde kalan leke içinse kullanabileceğiniz birkaç farklı malzeme var. Lekenin üstüne bolca elma sirkesi döktükten sonra bir bez yardımı ile lekeli yüzeyi silebilirsiniz. Limon kolonyasından ya da asetondan yardım almak da mümkün. Eğer bu üçünden de verim alamazsınız kumaşı amonyaklı suda bir süre bekletebilirsiniz. Ancak amonyak güçlü bir kimyasal olduğundan bu süreyi çok da uzun tutmamalı ve sonrasında kıyafetinizi iyice yıkamalısınız.

Uhudan daha da güçlü bir yapıştırıcı varsa o da Japon yapıştırıcısı. Vazo ya da plastik gibi güçlü malzemeleri yapıştırmada kullanılan bu dayanıklı yapıştırıcı olur da kıyafetinize ya da kullandığınız halıya damlarsa hiçbir leke giderici buna derman olamaz. Bu noktada yine de ümitsizliğe kapılmayıp Japon yapıştırıcı nasıl çıkar birlikte bakalım.

Japon yapıştırıcı oldukça güçlü bir malzeme olduğundan temizliğinde de birkaç maddenin kombinasyonundan yararlanmak gerekir. Öncelikle tıpkı uhuda yaptığınız gibi bırakın leke kurusun. Sonrasında yüzeyde kalan kalıntıları kazıyarak operasyona başlayabilirsiniz. Kazıma işlemi bittikten sonra kumaş dokusuna yapışmış lekeyi çıkarmada ilk alternatifiniz aseton olacaktır. Ancak aseton tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda yardım alacağınız bir diğer madde sentetik tiner olmalı. Oldukça güçlü bir kokuya sahip bu tehlikeli madde ile temizleme yaparken dikkatli olmanız gerekir. Eğer kot kumaş gibi sert dokulu bir kumaş yüzeyindeki lekeyi çıkarmaya çalışıyorsanız fırça gibi materyallerden yardım alabilirsiniz. Ancak saten kumaş gibi hassas bir kumaş söz konusuysa pamuk kullanmak daha doğru olacaktır.

Yapıştırıcı lekesini çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler

Yapıştırıcı lekesi hiç kolay bir leke olmadığı gibi kumaşları yıpratmaya, dokularını bozmaya da çok müsaittir. Temizleme aşamasında istediğiniz kadar titiz davranın kendisi sert bir madde olduğundan kumaş yüzeyinde kalıcı hasarlara yol açabilir ya da bir türlü çıkmak bilmeyebilir. Eğer hassas yapıda bir kumaşsa lekeyi kendiniz çıkarmakla uğraşmayıp doğrudan kuru temizlemeden yardım almak en akıllıcası olacaktır. Diğer yandan eğer kendi yöntemlerinizle lekeyi çıkarma gayretindeyseniz işlemlere başlamadan evvel kıyafetinizin üzerinde yazan uyarı ve talimatları mutlaka okuyup emin olun.

Yapıştırıcı lekeleri söz konusu olduğunda sıcak su ya da ütüleyerek yapıştırıcıyı çözmek gibi hatalardan kesinlikle uzak durmanızda fayda var. Aksi takdirde lekenin daha da dağılıp iyice çözümsüz hale gelmesine yol açabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da zaten güçlü bir leke olan yapıştırıcı lekesini güçlü kimyasallardan yardım alarak temizledikten sonra kumaşlarınızı en iyi şekilde ve bol suyla yıkadığınızdan emin olmaktır.