Eski kıyafetlerin kullanılması:

  Sizin de gardırobunuzda muhtemelen atmanız gereken bir kaç eşya vardır. Bunlardan bazıları daha iyi günler görmüş olabilir, belki artık size uymuyorlardır veya zaman içerisinde yıpranmalarına izin verecek kadar çok giyilmişilerdir. Onları dolabın arkasına iterek veya doğrudan çöpe atarak “gözün görmediğine gönül katlanır” şeklinde bir yaklaşım göstermek cezbedici olabilir.

  Ancak, pek çok eski kıyafeti atmak, doğru yapılmadığı taktirde çevreye zarar verebilir, özellikle de bunlar atık sahalarına ulaşırlarsa. Bu nedenle, nedeni ne olursa olsun kıyafetleri elden çıkarmak ve gardırobunuzu boşaltmak istediğinizde, istenmeyen eşyalarınızdan kurtulmakta sürdürülebilir bir yol bulmanız için bir kaç ipucumuz var.

  İstenmeyen kıyafetleri çöpe atmayın

  Her şeyden önce, eğer giysilerinizi atmanız gerekiyorsa, bunları çöpe atmayın. Çöpe atılmış giysiler, çöplüklerde biyolojik olarak çözülmeden ve hava kirliliğine sebep olmadan önce yıllarca zaman geçirmektedir. Onları geri dönüştürmek (bu konuda üzerinde daha sonra duracağız) de dahil olmak üzere, kıyafetleri çöpe atmaktan kaçınmak için çeşitli seçenekler vardır.

  İstenmeyen kıyafetleri çöpe atmayın

  Yırtıkları, düğmeleri ve delikleri onarın

  Genel yıpranma ve aşınma, hayatta her şeyde olduğu gibi kaçınılmazıdır, ancak giysilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için delikleri yama yapmayı ve düşmüş düğmeleri dikmeyi deneyin. Ayrıca, Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici yardımıyla lekeler, renklerin matlaşması ve kötü kokular bile sorun değil. Aslına bakarsak, onların harikulade görülmelerini sağlamak çevre için de iyidir hepimiz kıyafetlerimizi dokuz ay daha uzun kullansak, atık miktarını 200 ton azaltabiliriz!

  Yırtıkları, düğmeleri ve delikleri onarın

  Arkadaşlarınıza ve ailenize kıyafet verin

  Elden düşme değil, “vintage”! Hafif kullanılmış eşyalarınızı aile ve arkadaşlarınıza vererek kıyafetlerinizin daha uzun süre kullanılmasını, döngüde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Umarız yakınlarınız da en sevdiğiniz kıyafetlerden sizin kadar keyif alırlar.

  Arkadaşlarınıza ve ailenize kıyafet verin

  İstenmeyen kıyafetleri satmayı deneyin

  İnternet sayesinde, istemediğiniz eşyalardan kurtulmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelmiştir. Kıyafetlerinizi satabilmeniz, para kazanabilmeniz ve çevreye yardımcı olmanız için sosyal medya platformları ve ikinci el giysi siteleri aracılığıyla çok fazla yol vardır.

  İstenmeyen kıyafetleri satmayı deneyin

  kıyafetlerinizi ihtiyaç sahiplerine bağışlayın

  Evsizler için barınaklar, hayvanlar için barınaklar, bakım evleri ve hayır kurumu mağazaları her zaman giysiler, çarşaflar ve battaniyeler gibi eşyaları toplamaktadırlar. Eşyalarınızı çöpe atmaktansa, yerel hayır kurumu mağazasına götürerek başka birisinin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

  kıyafetleriniz için başka bir kullanım şekli bulun

  Kıyafetiniz tamir edilemez bir deliğe sahipse kurtuluşu yoksa, onu banyonuzu veya arabanızı temizlemek için bir temizlik bezine dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde yeni temizlik bezlerine para vermekten kurtulursunuz ve eski kıyafetleriniz bir işe yaramış olur!

  kıyafetlerinizi sorumlu bir şekilde geri dönüştürün

  Eski giysileri atmak yoluna gitmektense, kullanılmış eşyalarınızı geri dönüştürün. Giysileri geri dönüştürmenin en iyi yanı, giysilerin her durumda olabilecek olmasıdır; yırtık, lekeli veya daha kötüsü. Aslına bakılırsa, geri dönüştürülen giysiler kolaylıkla yalıtım malzemesine, sandalyeler ve hatta oyuncak ayılar için dolgu malzemesine dönüştürülebilir.

  Giysilerin çok yönlü olabilmeleri anlaşılır bir durumdur ve yeniden kullanma veya geri dönüşüm için bu kadar fazla seçenek varken eski giysileriniz asla çöpe gitmemelidir. İleri dönüştürmekten tutun da bağışlamaya veya satmaya kadar, kıyafetlerinizden kurtulurken (sorumluluk sahibi olarak elbette!) yaratıcılığınızı konuşturun.