Yeni görünmelerini ve temiz kokmalarını sağlamak için kıyafetlerimizi düzenli olarak yıkamamız gerekir. Ancak, her zaman sıcak, hatta ılık suda yıkamak yalnızca değerli enerjinin değil, aynı zamanda paranızın da boşa gitmesine neden olur. Çamaşırlarınızı yıkamak için suyu ısıtmak çok fazla enerji harcamaktadır ve bunun bedelini siz ödersiniz ama soğuk yıkama programına geçmek (30 °C), karbon ayak iziniz üzerinde çok olumlu bir etki sağlayabilir. Aslına bakılırsa, 5 yıkamadan 4’ünü soğuk suyla yapmak, CO2 emisyonlarınızı yılda 390 kilodan fazla azaltabilir.*

*https://coldwatersaves.org/

Kıyafetleri soğuk suda yıkamanın faydaları

Haftada ister iki ister 12 kez makinenizi dolduruyor olun, kıyafetleri soğuk suda yıkamanın çeşitli avantajları vardır:

 

 1. Kıyafetlerin daha uzun süre dayanmasını sağlar Gündelik giydiğiniz (ve sık sık yıkanmaları gereken) hafif kirli kıyafetler soğuk suda yıkanmalıdır. Bunun sebebi, sıcağın kumaşlarınıza liflerine zarar verebiliyor olmasıdır*
 2. Karbon ayak izinizi azaltır Makinenizi doldurduğunuzda, makineniz tarafından kullanılan enerji suyu ısıtmakta kullanılır**. Giysileri soğuk suda yıkamak gibi basit bir şey bile havanın kirlenmesine sebep olan CO2 emisyonlarının miktarını azaltmakta fark yaratabilir.
 3. Lekeleri etkili biçimde çıkarın Lekelerin soğuk suda çıkmayacağından endişe ediyorsanız, bu Vanish ile söz konusu değildir. Mürekkep lekelerinden ter lekelerine, Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici,kıyafetlerinizdeki lekeleri 30 °C soğuk suda yıkamayla bile çıkartabilir. En iyi sonuçlar için paketteki talimatları izlemeniz yeterlidir.
 4. Paradan tasarruf etmenizi sağlar Kıyafetlerinizi soğuk suda yıkadığınızda, suyu ısıtmak için çok fazla elektrik harcamadığınız için paradan tasarruf edersiniz.
 5. Hassas kumaşlarınızı korur Yün, ipek ve akrilik gibi kumaşlar soğuk suda yıkanmalıdır çünkü en sevdiğiniz kıyafetlerinize zarar verme olasılığı bu şekilde en aza indirilir.

*https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/get-support/washing-machines/is-it-better-to-wash-my-clothes-in-cold-or-hot-water

**https://coldwatersaves.org/

Kıyafetleri soğuk suda yıkamanın faydaları

Genel Tavsiyeler

 • Ürün kullanımı ve tavsiyesi için lütfen ambalaja bakın.
 • ÇOCUKLARDAN VE HAYVANLARDAN UZAK TUTUN.
 • Ürünü sadece orijinal ambalajında saklayınız ve daima kapağı kapatınız.
 • Ürünü doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Ürünü lekeye doğrudan uyguladığınızda, renklerin dayanıklılığını kumaşın görünmeyen bir yerinde önceden deneyerek kontrol edin.
 • En iyi sonuçlar için işlemin bazı kısımlarını tekrarlamak gerekebilir.