Çamaşırların Güzel Kokması İçin Ne Yapmalıyız?

Çamaşırların güzel kokması için ne yapmalıyız

Çamaşırların güzel kokması için ne yapmalıyız

Çamaşır yıkarken yalnızca görünen lekelerin temizliğine odaklanmak aldatıcı olabilir. Aksi takdirde güneş gibi parlayan kıyafetleriniz makineden çıktığında inanılmaz bir kötü kokuyla karşılaşabilirsiniz.

Vücut kirlerinin ve kötü koku partiküllerinin kumaş lifleri üzerinde birikmesiyle ortaya çıkan bu durumun üstesinden gelmek istiyorsanız yapılacaklar oldukça basit.

Vanish Kosla MultiPower ile kötü kokuların maskesini düşürün

Güzel koku ve parlak renkler başarılı bir temizliğin en önemli işaretçileri arasında yer alıyor. Bu sebeple beyazlarda çamaşır suyu, renklilerde ise birbirinden güzel kokan yumuşatıcılar herkesin vazgeçilmezi. Peki yeni yıkanan çamaşırlarınızın birkaç saatlik kullanımdan sonra kötü kokmasının sebebini hiç merak ettiniz mi?

Kötü kokulara sebep olan bakteriler yıkama sonrası dahi kumaşın derinliklerinde yaşamaya devam edebiliyor. Bu sebeple çoğu temizlik ürünü kaynağına inmeden geçici bir ferahlık ve güzel koku sağlamakla yetiniyor. Deterjan güçlendirici Vanish Kosla MultiPower kullanarak kötü kokuları parfümle maskelemeden tamamen yok edebilirsiniz.

Vanish’in oksijen gücü kumaş liflerine nüfuz eden bakteri ve küflerle mücadele ederek kötü kokuların giderilmesinde kalıcı bir çözüm sunuyor. Ütü sırasında ortaya çıkan kötü kokuları yok etmek için de en iyi çözüm olan Vanish Kosla MultiPower’ı farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Her yıkamada deterjanın üzerine ekleyerek, ön işlem uygulaması yaparak ve suya bastırma yöntemini kullanarak Vanish Kosla MultiPower’ın güçlü formülünden yararlanmak mümkün. Kıyafete sinen koku nasıl giderilir diye düşünüyorsanız, MultiPower’ı suya bastırma işleminde kullanarak mükemmel sonuç elde edebilirsiniz:

  • En fazla 40 derece sıcaklıktaki 4 litre suya 1 çay bardağı (60 ml) Vanish Kosla MultiPower ekleyin.
  • Yemek veya is kokusu sinmiş kötü kokulu çamaşırlarınızı bu suda bekletin.
  • Renklileri en fazla 1 saat, beyazları ise en fazla 6 saat beklettiğinizden emin olun.
  • Çamaşırlarınızı sudan çıkardıktan sonra makinedeki deterjanın üzerine Vanish Kosla MultiPower ekleyerek kıyafetlerinizin yıkanıp durulanmasını sağlayın.

Ürünü kullanmadan önce Vanish etiketi üzerinde bulunan kullanma talimatlarına mutlaka uyun. Yün, ipek ve deri kumaşlarda kullanmayın. Tahta, metal vb. cilalı veya kaplı yüzeylere uygulamamaya dikkat edin.

Çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemler

En sevdiğiniz kıyafetlerin eskisinden daha güzel kokması için Vanish Kosla MultiPower’ın gücünden yararlanabileceğiniz gibi alternatif çözüm yöntemlerinin kapısını da çalabilirsiniz. Ancak sorunun çözümüne geçmeden önce kaynağını araştırmakta fayda var. Çünkü deterjan kaynaklı olduğunu düşündüğünüz kötü kokuların sebebi çamaşır makineniz de olabilir.

Kireçlenmiş ve filtresi tıkanmış bir çamaşır makinesi bakteri ve küfler için mükemmel bir yaşam alanı anlamına geliyor. Fazla deterjan kullanımı, gereğinden fazla yükleme ve yeteri kadar havalandırmama gibi sebeplerden kaynaklanan makine kaynaklı kokuları önlemek için uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem var.

Yalnızca kabartma tozu, sirke ve su kullanarak makinede biriken bakterilerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Çeyrek su bardağı kabartma tozunu biraz su ile karıştırdıktan sonra ana deterjan haznesine ekleyin. Daha sonra iki su bardağı sirkeyi makinenin kazanına boşaltarak yüksek sıcaklıkta ve kısa programda makineyi boş olarak çalıştırın.

Kıyafetteki ter kokusu nasıl giderilir?

Yıkandıktan sonra güzel görünen ve temiz kokan bir gömleğin birkaç saat sonra ter koktuğunu fark ediyorsanız daha farklı bir çözüme ihtiyacınız olabilir. Çünkü kokuya neden olan bakteriler yıkama sonrasında dahi liflerde gizlenerek yaşamını sürdürebiliyor.

Peki ter kokusundan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor diye merak ediyorsanız, kıyafetlerinizi en az bir saat karbonatlı veya sirkeli suda beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkamayı deneyebilirsiniz. Daha etkin bir çözüm için durulama döngüsünde yumuşatıcı kullanmadan makinenin yumuşatıcı gözüne sirke de ekleyebilirsiniz.

Alternatif yöntemleri hassas kumaşlarınız üzerinde uygulamayın ve yıkama talimatlarına dikkat edin.