GRİLEŞMİŞ PERDELER NASIL BEYAZLATILIR?

Tertemiz, bembeyaz tül ve perdeler, evin temizliğini en iyi gösterenlerdendir. Öyle ki cüretkar güneşi tüm misafirperverliğiyle davet eder, eve sıcak bir hava, şık bir duruş katarlar. Türk kültürünün en temel öğelerinden biri olarak Türkiye’de neredeyse tülü ve perdesi olmayan ev yoktur. Hatta öyle ki yeni eve ilk alınan eşyalardan biri her zaman tül ve perdelerdir!

Neredeyse bütün evlerin pencerelerini süsleyen bembeyaz tül perdeler, bir eve sıcaklık katan dekoratif eşyaların başında gelir. Pencerelerin en güzel süsü olsalar da tül perdeler maruz kaldıkları kir, toz ve dumanla çok çabuk kirlenir. Biz ne kadar hep bembeyaz kalmalarını dilesek de onlar zamanla kullandığımız deterjanların da etkisiyle rengini kaybedip grileşebilir; daha da önemlisi ne kadar yıkarsak yıkayalım ilk günkü beyazlıklarına geri dönemez hale gelebilir. Yine de onları eski beyazlıklarına kavuşturmak imkansız değil! Nasıl mı? Gelin birlikte görelim...

Vanish ile perdeleriniz ilk günkü gibi beyaz!

Hem evin içini güzelleştiren hem de dışarıdan bakana zarif bir görüntü sunan tül perdeler dikkat çekiciliklerini desenlerinden ziyade bembeyaz renklerine borçludurlar. Tam da bu yüzden perde yıkama seremonileri oldukça önemlidir. Mutfak perdesinden yatak odası perdesine kadar tüm odalar bembeyaz perdeleri hal eder. Fakat tül perde beyazlatmak kolay bir iş değildir. Hem dışarıdan gelen kirli ve tozlu hava hem de ev içindeki sigara ya da yemek dumanı gibi dış etkenler perdeleri kirlettiği gibi rengini de soldurabilir; bu da zamanla grileşmeye sebep olur. Ancak tüm bu sorunları geride bırakabilirsiniz. Çünkü Vanish Toz Tül Temizleyici sayesinde tül perdelerinizi parlaklığını kaybetmeden uzun süreler kullanabilirsiniz.

Beyaz tül perde modelleri için özel olarak üretilen Vanish Toz Tül Temizleyici, iki kat beyazlatıcı formülü ile tüllerinizi bembeyaz yapar. Beyaz tüllerin en büyük düşmanı is, toz ve kurumuş zorlu lekeleri kolaylıkla çıkarır. Üstelik çamaşır suyu içermediği için zarif yapılı tül perdelerinizi yıpratmadan defalarca temizleyebilmenize olanak verir. Gelin Vanish Toz Tül Temizleyici ile tül perde yıkamanın püf noktalarına beraber bakalım:

-    Önce makinenizin deterjan gözüne her zaman kullandığınız deterjanı koyun.

-    Üzerine bir ölçü Vanish Toz Tül Temizleyici ekleyin.

-    Ardından tül perdenize uygun bir program seçerek yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tül perde temizliğinin daha uzun soluklu olmasını ve perdelerinizin beyazlıklarıyla olduğu kadar görünüşleriyle de göz kamaştırmasını istiyorsanız Vanish Toz Tül Temizleyici’ye ek olarak Vanish Tül Parlatıcı’yı da mutlaka kullanmalısınız. Parlak ve uzun süreli beyazlığın yanı sıra bu ürün perdelerinizin sertliğini artırarak onların kolalı gibi durmasını sağlar. Özel formülü sayesinde perdenizi sertleştirip ona istenilen dökümü verirken kaplayarak sigara dumanı, is, kir ve toz gibi dış etkenlerin perdeye nüfus etmesini de engeller. Böylece perdeleriniz hem beyazlıklarını hem de şekillerini uzun süre korur.

Perde beyazlatmak için alternatif öneriler

Göz kamaştıran bembeyaz tül perdeler için ihtiyacınız olan tek şey Vanish ailesinin tül temizleyici ve parlatıcı ürünleri. Yine de söz konusu perde beyazlatma yöntemleri olduğunda birkaç alternatif öneriden de bahsetmek mümkün.

Tül perde beyazlatmada toz şeker size yardımcı olabilir. Tül perdenizi her zamanki rutini ile yıkamadan önce perdelerinizin üzerine iki tatlı kaşığı toz şeker serpin. Toz şeker yoksa küp şeker de kullanabilirsiniz. Şekeri deterjan gözlerine değil perdenin üzerine koymanız gerektiğini sakın unutmayın. Aksi takdirde makinenizi bozabilirsiniz. Ev temizliğinin doğadan gelen yardımcısı sirke de tül perde temizlemede etkilidir. Deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirkeyle tül perdeleriniz bembeyaz olacaktır. Ayrıca kaya tuzu kullanarak da tül perdelerinizi beyazlatabilirsiniz. Tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyup beklettikten sonra her zaman yaptığınız yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat zahmetsiz, risksiz, hızlı ve kesin çözüm sunan bir temizlik için seçiminizi her zaman Vanish’den yana yapmalısınız.