KUMAŞ TÜRLERİNE GÖRE LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Daha önce kıyafet yıkamış olabilirsiniz, fakat kumaşı ne olursa olsun hiçbir şey sizi aşırı zor bir lekeyle başa çıkmaya hazırlayamaz. Farklı kumaş tiplerini inceleyeceğiz:

Yıkama talimatları etiketi

Yıkama talimatları etiketi

Herkes kıyafetlerinin ilk günkü gibi yeni görünmesini ve temiz olmasını ister. Fakat gündelik hayatın koşuşturması içinde kaçınılmaz olarak lekelenen kıyafetler, söz konusu kirlerden kurtulmak için pek çok işleme maruz kalabilirler. Bu durum geçmişte olsa onların deforme olmasına ya da canlılığını yitirmesine sebep olabilirken artık gelişmiş leke çıkarma yöntemleri sayesinde bir sorun olmaktan çıktı. Bu noktada gücünü oksijenden alan Vanish Oxi Action en iyi leke çıkarıcı ve aynı zamanda en iyi savunucunuz oluyor.

Vanish Oxi Action ile derinlemesine temizlik

Her kumaş kendine has farklı özelliklere sahiptir.  Bu nedenle kumaşların yüzeyindeki lekelerden kurtulurken farklı türden yaklaşımlar gerekebilir. Oysa güçlü formülü sayesinde 100’den fazla lekeye kesin çözüm sunan Vanish Oxi Action’ın leke çıkarıcı ürünleri pek çok türden kumaş ile uyumludur.

Vanish Oxi Action kullanarak kumaşlara en ufak bir zarar dahi vermeden lekeleri çıkarabilirsiniz. İçeriğindeki yenilmez oksijen gücü sayesinde Vanish Oxi Action’lar, direkt olarak lekeye saldırır, lekenin yüzeye çıkmasını ve düşük sıcaklıklarda bile yok olmasını sağlar. Daha da önemlisi klor içermediği için renklilerinizde de güvenle kullanabilirsiniz.

Bu noktada kumaşların renklerine göre bir ayrım yaparak Vanish Oxi Action’lardan hangisini kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Söz konusu beyaz kıyafetlerinizse hem lekeleri çıkarmak hem de grileşmesine engel olmak adına Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı tercih edebilirsiniz. Ürünü kullanmak için yapmanız gerekenlerse oldukça basit:

  • Lekenin üzerini örtecek kadar Vanish Oxi Action Kristal Beyaz dökün ve ürünü lekeye yedirin.
  • 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Oxi Action Kristal Beyaz’ı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayın.

Çamaşır yıkama alışkanlıklarınıza göre dilerseniz Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Toz’u da kullanabilirsiniz. Ancak iki ürünün farklı uygulama yöntemlerinin olduğunu unutmamalı ve her ikisini de kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka ve dikkatlice okumalısınız.

Renkli kıyafetlerinizdeki lekeleri çıkarmak içinse seçiminizi Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı ya da Toz’dan yana kullanmalısınız. Bu ürünlerden sıvı olanını kullanacaksanız yukarıdaki talimatlara uyabilirsiniz. Toz olanı kullanacaksanız, yapmanız gereken ise çeyrek ölçek toz ile tam ölçek sıcak suyu karıştırıp lekenin üzerine yaymak. Ardından kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp zorlu lekelere çözüm bulmanın hiç de zor ya da zahmetli olmadığına şahit olabilirsiniz.

Farklı kumaşlardan leke çıkarma teknikleri

Şimdi gelelim farklı kumaş çeşitlerine yönelik leke çıkarma tekniklerine... Söz konusu leke temizleme olduğunda her kumaşa aynı muameleyi yapamazsınız. Farklı yapısal özellikleri sebebiyle her biri kendine özgü yıkama ve temizleme biçimlerine sahiptir.

Pamuklu kumaş dayanıklı olması sebebiyle gömlek, çarşaf ve masa örtüsü gibi pek çok yerde kullanılır. Gözenekli yapısı sayesinde havadar olan bu kumaş, aynı zamanda lekeyi hızla emer. Pamuklu kumaşın yüzeyindeki leke henüz tazeyken bölgenin üzerine temiz bir bez koyup lekenin nemini tamamen emmesini sağlamalısınız. Kumaşı ters çevirip amonyaklı suda yıkamak ve sonrasında soğuk sudan geçirerek de lekelerden kurtulabilirsiniz.

Nem alma özelliği pamuktan daha yüksek olan viskon kumaş hoş, zarif ve rahat olmasının yanı sıra ten ile uyumlu yumuşak yapıdadır. Bu türden kumaşlar için genelde elde ve soğuk suda yıkama tavsiye edilir. Lekeler içinse limon kullanabilirsiniz. Doğal bir kumaş olmayıp fabrika üretimi olan polyester kumaş ise hem dayanıklı hem de leke tutması zor yapıdadır. Bakımı kolaydır ve makinede rahatlıkla yıkanabilir.

Fakat burada kısaca değindiğimiz alternatif yöntemlerin hiçbiri kumaşın yıpranmayacağının garantisini vermez. Bu yüzden işinizi riske atmadan Vanish Oxi Action’ın yenilmez gücünden vazgeçmemelisiniz.