Organik Lekeleri Çıkarmak İçin Rehber

Sağlık konusunda bilinçli bu dünyada, organik hareket gün geçtikçe büyürken yeterince sebze ve meyve almamız önemli. Bu organik yiyecekler mümkün olduğunca doğal ve etik biçimde, sağlıklı vitaminler, mineraller ve harika lezzeti olacak şekilde üretilir. Bu, lekelere neden olabilecek parçacıklarla da yüklü oldukları, yani üstünüze dökünce felakete yok açabilecekleri anlamına da geliyor.

 

Çilek lekesi

Çilek lekesi

Organiği Tanımlamak

Organik lekelerden kastımız, organik yiyeceklerden kaynaklanan giysi lekeleri. Bütün yiyecekler tanım olarak organiktir; çünkü karbon bazlıdır ve parçalanan hücrelerden oluşur, bu da onları çok inatçı yapar.

Bu tür maddeler, kumaşlarda makyaj veya makine yağı gibi maddelerden daha farklı tepki gösterir, kumaşlara daha farklı yapışır ve onları daha farklı kaplar, lekeyi çıkarmak için parçalanması gereken farklı bir dizi kimyasal bileşen içerir.

Ne var ki özel bir terim olarak “organik besinler” dediğimizde koruyucular ve tatlandırıcılar değil, daha yüksek doğal tat ve kalite düzeyleri içerecek şekilde bilhassa yetiştirilmiş veya işlenmiş yiyecekleri kastederiz; ama bu ham bileşenler en canlı ve inatçı lekelere neden olur, bu sağlıklı seçenekler giyim kuşama gerçek bir tehdit haline gelir.

Çözüm

Kıyafetlerinizin lekelendiğini fark ederseniz olabildiğince çabuk durulamanız gerekir. Lekeyi daha yeniyken yakaladıysanız üstüne soğuk su fışkırtarak çıkarıp yerleşmesini önleyebilirsiniz. Leke bir şekilde kuruduysa veya suyla duruladıktan sonra hala iz kaldıysa lekeye nemli bir kağıt havlu, kurulama bezi veya mendille hafif hafif vurun. Bütün lekelerde, amaç lekeyi kıyafetten söküp atmaktır, ovuşturmak veya derine itmek değil, çünkü öyle çıkarması daha zor hale gelir.

Bu adımları uyguladıktan sonra leke duruyorsa Vanish Gold Oxi Action Toz Leke Çıkarıcı’yı suya karıştırıp ön yıkama yapın. Karışımı etkilenen bölgeye yedirin ve lekeyi çıkarması için bekletin. Yaklaşık on dakika sonra, giysiyi soğuk su ve bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Toz çözeltisi içinde bir saate kadar, beyaz giysiler için biraz daha uzun süre bekletin. Vanish’teki enzimler ve biyolojik maddeler, lekenin hücrelerini oluşturan enzimleri ve nişastaları parçalayacak, lekeyi kıyafetten çabucak çıkartacak. Kıyafeti çözeltiden çıkarıp deterjanın üzerine bir ölçek Vanish ekleyerek yıkayın. Bu üç parçalı yaklaşım lekenizin tamamen çıkmasını sağlayacak.