Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

sakız lekesi

sakız lekesi

Sakız lekesi en beklenmedik anlarda ve hiç farkında olmadan bulaşıp bir türlü gitmek bilmemesiyle pek çok kişinin kâbusudur. Ortadan kaldırması uğraştırıcı ve hayli zor olan sakız lekesi nasıl temizlenir diye soranlara “sakın panik yapmayın” diyerek başlayalım, elbette çözümü var...

Sakız lekesine alternatif çözüm önerileri

Kıyafetinize ya da kanepenize yapışmış bir sakız canınızı oldukça sıkabilir. Özellikle küçük yaştaki çocukların etrafa yapıştırmaktan keyif aldığı sakızlar hiç beklemediğiniz yerlerden çıkabilir. Hızlı ve pratik çözüm önerileriyle Vanish, lekeyi çıkarmanıza yardımcı olacak.

Kıyafetten sakız lekesi nasıl çıkar?

Pantolondan sakız lekesi nasıl çıkar sorusu en çok sorulan soruların başında gelir. Çünkü sakız genelde varlığını fark etmeden oturduğunuz bir yerden bulaşır. Sakız lekesi neyle çıkar kısmına gelmeden önce yapmanız gereken ilk şey lekenin bulaştığı yerdeki artık sakızı temizlemektir. Bu arada hemen uyaralım, sakızı kıyafetten tamamen çıkarmadan asla ama asla makineye atmamalısınız. Olabilecek her senaryoda öncelikle lekeyi soğutmanız ve sökmeniz gerekmektedir.

En üstte kalan kaba kısmı elinizle kopardıktan sonra asıl lekenin olduğu kısma ulaşacaksınız. Lekenin bulaştığı kısmı dondurmak ikinci aşama olacaktır. Bu noktada buz kalıplarından destek alabilirsiniz. Buzu lekenin olduğu alana ne kadar yoğun şekilde uygularsanız sakızın o kadar hızlı şekilde katılaşıp pul pul dökülmeye başladığını görebilirsiniz. Ardından katılaşan lekeyi küt uçlu bir bıçak ya da kaşık yardımıyla kazıyarak çıkarabilir, kalan küçük parçalar içinse cımbızdan faydalanabilirsiniz.

Fakat işin bu aşamasında biraz daha özenli olmakta fayda var. Nitekim bu sakız artıklarından kurtulayım derken kıyafetlerinize zarar verebilirsiniz. Söz konusu hassas yapıda ya da pamuklu bir kumaşsa bu zarar çok daha belirgin olabilir.

Sakız lekesinden kurtulmak için beyaz sirke kullanmak da bir seçenek. Her zamanki gibi buz kullanarak sakızı sertleştirin ve sökün. Beyaz renkte şifon bir kumaşın ucunu beyaz sirkeye daldırın ve lekenin üzerine tampon hareketler uygulayarak lekeye nüfuz etmesini sağlayın. Eğer leke çok inatçıysa bu işlemi sulandırılmış amonyakla da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak amonyak gibi bir kimyasal kullanırken mutlaka camları açın, eldiven kullanın ve ortamdaki havayı içinize çok çekmemeye gayret edin. Tüm işlemleri bitirdikten sonra çamaşır makinesinde arzu ettiğiniz devir ve sıcaklıkta yıkayın.

Eğer sakız jean pantolon gibi bir kot kumaşa yapışmışsa, önce lekeyi buz kalıpları yardımıyla sertleştirin ve sertleşmiş sakızı kazıyın. Lekenin kalanını çıkarmak için 90°’lik alkole batırılmış temiz bir bezi tampon hareketlerle yüzeye uygulayın. Ardından çamaşır makinenizde her zaman tercih ettiğiniz programda yıkama işleminizi gerçekleştirin.

Koltuktan sakız lekesi nasıl çıkar?

Sakız lekesi bazen de ev eşyalarınıza bulaşır. Kıyafetler için uygulanan metotların aynılarını koltuklar için de uygulamak mümkündür. Alternatif olarak değerlendirebileceğiniz bir seçenek; sakız lekesinin olduğu bölgeyi tülbent ile kapattıktan sonra üzerinde sıcak ütü gezdirmektir. Bu sayede eriyen sakız tülbende yapışarak koltuğunuzdan ayrılır.

Limon suyu da hem kıyafetleriniz hem de koltuklarınız üzerinde harikalar yaratabilen bir diğer yöntemdir. Lekeye limon suyu döktükten sonra kalıntıları kör bir bıçakla kazıyabilirsiniz. Son olarak saç spreyi sadece saçlarınıza form kazandırmak için değil, sakız lekeleriyle savaşmak için de kullanılabilir! Saç spreyini lekeye uyguladığınızda lekenin hızlıca sertleştiğini göreceksiniz. Sonrası ise artık kaçınılmaz olan kazıma işleminden ibaret...  

100’den fazla leke için: Vanish

Kıyafetinize ya da kanepe ve koltuk gibi sabit bir yüzey üzerine bulaşmış başka bir leke türünden kurtulmaya çalışıyorsanız 100 farklı leke türünü tek seferde çıkaran Vanish’ten destek alabilirsiniz. Hem sıvı hem de toz formlara sahip Vanish Oxi Action’ın güçlü formülü, hassas kumaşlarda dahi etkili olacak ve kumaşın yapısına zarar vermeden lekeden iz bırakmayacaktır. Ancak ürünün üzerindeki kullanım talimatlarını tam anlamıyla uyguladığınızdan emin olmalısınız. Yün, ipek veya deri üzerinde ürünü kullanmamalı; cilalı ve tahta, metal gibi kaplı yüzeylere temas ettirmemelisiniz.

Güçlü formülüyle öne çıkan Vanish Gold Oxi Action Sıvı lekelerle savaşınızda en büyük yardımcınız olacak. Ürünü kullanmak için takip edebileceğiniz adımlar oldukça basit:

  • Vanish Gold Oxi Action Sıvı’yı ufak miktarda lekeye dökün.
  • Ölçeğin arkasıyla lekeye yedirdikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan kısmına bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Sıvı ekleyerek kıyafetin yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkamanızı yapabilirsiniz.